E-Bülten, Sayı 17, Ocak 2009 

Çevre ve kültür öncelikli yaratıcı birlikteliklerde buluşmak umuduyla
yeni yılınız kutlu olsun...
 

TKB Kayseri’de Yılsonu Değerlendirmesi Yaptı


Yılın son günlerinde Kayseri’de bir araya gelen Tarihi Kentler Birliği üyeleri, yapılan seminer kapsamında 2008 yılında öne çıkan kentsel koruma uygulamalarını değerlendirdi ve başarılı uygulamaların ortak özelliklerini belirledi. 19 Aralık akşamı açılış yemeğiyle başlayan Kayseri Semineri, 21 Aralık Pazar günü yapılan Ağırnas gezisiyle sona erdi.
>> devamı

Büyük Menderes Havza Birliği İstanbul’daydı

2008 yılının Şubat ayında Uşak, Denizli, Aydın illerinin bir araya gelerek kurduğu Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği, İstanbul’da basın mensupları, bakanlar, sivil toplum kuruluşları, çevre ve havza gönüllüleriyle buluştu. Kabataş Kültür Merkezi’nde yapılan basın toplantısına Uşak Valisi Kayhan Kavas, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Aydın Valisi Mustafa Malay, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve çok sayıda davetli katıldı.
>> devamı

“Anadolu, Hep Anadolu”
 

“Anadolu, hep Anadolu” diyerek, yaşamının 46 yılını Anadolu’ya adamış bir sanat tarihçisi olan ÇEKÜL Vakfı Sivas Temsilcisi Burhan Bilget, İznik’te, Bodrum’da, Bitlis’te, Çorum’da, Sivas’ta görev aldığı kazı çalışmalarını, korumacılık faaliyetlerini içtenlikle bizlerle paylaştı. Bilget’in kendi kaleminden hazırlanan yazısı bizleri Anadolu’da kısa bir gezintiye çıkartıyor. Önemli konulara da değinerek, hem yöneticilere, hem eser onarımlarında sorumluluk üstlenenlere dikkat çekici mesajlar veriyor.
>> devamı

Elazığ’da Hazar Gölü Çevresi Yeşilleniyor

Elazığ’a bağlı Sivrice’deki Hazar Gölü kıyısında çorak yamaçlar artık yeşilleniyor. Elazığlıları Hazar Gölü çevresinde buluşturan ÇEKÜL Vakfı, bu bölgede “7 Ağaç Ormanları” projesi kapsamında 50 bin ardıç ve sedir fidanı dikecek. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Sorumlu bir hemşeri, bilinçli bir yurttaş ve sağlıklı bir dünyalı olma hedefini, burada yaratacağımız doğal çevrede bir kez daha hayata geçirmek istiyoruz,” dedi.
>> devamı

Akdeniz’in Güzel Kenti Alanya Kültür Elçileri’ne Emanet

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi kültürel miras eğitim programı 18-21 Aralık tarihlerinde Alanya’da uygulandı. Tarihi Kentler Birliği üyesi Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan uygulama, Kaymakamlık, Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü, Obaköy İlköğretim Okulu Müdürlüğü, Mimarlar Odası Alanya Temsilciliği ve Alanya Müze Müdürlüğü'nün destekleriyle gerçekleşti.
>> devamı

Geleneksel Konut ve Aile Yapısını Yaşatan Bir Yerleşim: Savur

Taş yapılarındaki işçiliğin ulaştığı mükemmeliyetle, Anadolu’nun özellikli kentleri arasında seçkinleşen Mardin’in güzel ilçesi Savur’un zengin tarihini, kültürel ve doğal dokusunu yaşatma gayreti, Savur sevdalısı Yrd. Doç. Dr. Fatma Meral Halifeoğlu tarafından kaleme alınan Savur kitabında somutlaştı. ÇEKÜL’ün “kent envanterleri”ne yönelik hedefinden yola çıkarak yayımlanması desteklenen kitap, ÇEKÜL Vakfı yayınları arasındaki yerini aldı.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.