E-Bülten, Sayı 16, Ekim 2008 

Aydınoğulları Beyliği, Küçük Menderes Havzası
Gönüllülerini Bir Araya Getirdi

ÇEKÜL Vakfı’nın koordinasyonunda hazırlanan “Aydınoğulları Beyliği 700. Yıl Kutlamaları” Birgi, Ödemiş ve Tire’de düzenlenen etkinlikler dizisiyle gerçekleşti. Aydınoğulları Beyliği’nden Küçük Menderes Havza Birliği'ne ulaşan birliktelik ve ortaklık duyguları yeniden canlandı. Kutlamalar çerçevesinde yapılan kent gezileri ve panellerde, havza boyutunda kalkınmanın önemi vurgulandı. Etkinlikleri, pek çok sivil gönüllünün yanı sıra, akademisyen ve uzmanlarla birlikte yöre halkı ilgiyle izledi.
>> devamı

Somut Olmayan Kültürel Miras TKB’nin Gündeminde

3-4-5 Ekim tarihlerinde yapılan Tarihi Kentler Birliği Kars buluşması’nın önemli sonuçlarından biri, somut olmayan kültürel mirasın, üye belediyelerin gündemine girmesi oldu. Üç gün süresince Kars ve çevresindeki tarihi ve kültürel dokuyu inceleme fırsatı bulan TKB üyeleri, somut olmayan kültürel miras hakkında, konu uzmanlarından detaylı bilgiler aldı. TKB Meclisi, Kars Buluşması’nın ardından sonuç bildirgesi yayımladı.
>> devamı

Tarihi Yapılara Hayat Veren Bir Mimar:
Nüvit Bayar

Anadolu’nun dört köşesindeki tarihi yapılar, koruma gönüllüsü mimarların çizimleriyle hayat buluyor. ÇEKÜL Vakfı’nın gönüllü mimarlarından Nüvit Bayar da yapılara hayat veren bu önemli isimlerden biri. Bayar, kültürel mirasımızı yansıtan ve yıkılmak üzere olan sivil mimari örnekleri başta olmak üzere birçok tarihi yapının aslına uygun ve geleneksel yöntemlerle restore edilmesi için emek veriyor.
>> devamı

Batı Karadeniz Havzası Kalkınma Birliği Kuruldu
 

ÇEKÜL Vakfı’nın önderliğinde 2004 yılında Safranbolu’da yapılan bir toplantıyla ilk temelleri atılan “Batı Karadeniz Havzası Kalkınma Birliği” resmi olarak kuruldu. Karabük İl Özel İdare Binası İl Genel Meclisi toplantı salonunda yapılan geniş katılımlı toplantıya Karabük Valisi Nurullah Çakır başta olmak üzere, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve ilgili belediye başkanları katıldı.
>> devamı

Bir Konağın Restorasyon Öyküsü: İstanbulluoğlu Konağı

Geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında, Anadolu’da binlerce yıllık köklü bir geleneğin ürünü olan evlerimiz, acımasız bir savaşta yenik düştüler. Duvarlarına, avlularına, bahçelerine sinmiş yaşam izleri hiç var olmamışçasına, gözlerimizin önünde bir bir yitip gittiler. Yaşadığımız tarihi ve kültürel serüvenin son tanıkları olan tek tük birkaç konak ise bugün ayakta kalma savaşı veriyor. Bunlardan biri olan Malatya’daki İstanbulluoğlu Konağı, şanslı örnekler arasında yer alıyor.
>> devamı

“Eminönü Bir Dünya Başkenti”
 

“Payitaht-ı Zemin Eminönü Bir Dünya Başkenti” isimli iki ciltten oluşan kitap, ÇEKÜL Bilgi-Belge Merkezi’ndeki yerini aldı. Eminönü Belediyesi tarafından yayınlanan kitap Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahtettin Engin ve Prof. Dr. Erhan Afyoncu tarafından kaleme alındı. Kitap, Eminönü’nün Roma’nın başkenti olma serüveninin anlatılmasıyla başlıyor.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.