E-Bülten, Sayı 14, Ağustos 2008 

Tarihi Kentler Birliği Koruma Ödülleri Verildi

Tarihi Kentler Birliği Koruma Ödülleri, 05 Ağustos 2008 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı, Emirgan’daki Şerifler Yalısı’nda yapılan bir tören ve sergi açılışıyla sahiplerine verildi. 2007 yılı Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü ise “Kültür Yolu” projesiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. TKB üyesi Belediyeler, koruma çalışmalarına hız verirken önümüzdeki yıl yarışmaya başvuruların artması bekleniyor.
>> devamı

Meandros-ÇEKÜL Evi STK’ları Buluşturuyor
 

“Meandros Projesi” kapsamında geçtiğimiz günlerde Güllübahçe’de açılışı yapılan MEANDROS-ÇEKÜL evinde, bölgedeki Sivil Toplum Örgütlerini bir araya getiren etkinlikler başladı. Didim ÇEKÜL İletişim Sorumlusu Başak Kamacı, projenin gelişim sürecini ve bundan sonraki çalışmalar hakkında bilgi vererek, Festival Meandros’u değerlendirdi, “Meandros akmaya devam edecek”…
>> devamı

Denizli’nin Koruma Gönüllüsü: Ahmet Yoldaş

Kültürel ve tarihi mirasımızı geleceğe taşımak için Anadolu’nun dört bir köşesindeki gönüllü koruma elçilerinden birisi de Denizli’de yaşayan yüksek mimar Ahmet Yoldaş. 1990 yılından bu yana ÇEKÜL Vakfı Denizli Temsilcisi olan Yoldaş, vakfın kurulduğu ilk yıllardan bu yana yaşadığı kentin tarihsel ve kültürel mirasını yaşatmak ve koruma bilincini yaygınlaştırmak için çalışmalar yapıyor.
>> devamı

Bir Semtin Serüveninden Bursa Kent Kimliğinin Köklerine Yolculuk  

Osmangazi Belediyesi’nin, Bursa’nın köklü mahallelerinden başlayarak kent kültürünü yaşatmayı ve belgelemeyi amaçlayan Bizim Mahalle: Muradiye Semt Kitabı, ÇEKÜL Vakfı’nın kuruluşundan bu yana savunduğu, somut ve somut olmayan kültürel mirası birlikte koruma ve yaşatma ilkesinin başarılı bir örneği… Tarihi varlıklarımızı korumanın, yaşam kültürümüze sahip çıkarak mümkün olduğu bilincinin de bir göstergesi…
>> devamı

Selçuk Kenti Belleğini Tazeliyor
 

Bizans döneminden kalan tarihi su kemerleriyle ziyaretçilerini karşılayan ve İzmir’in tarihi özellikleriyle önemli ilçelerinden biri olan Selçuk’ta, sözlü tarih çalışması yapılıyor. “Selçuk-Efes Kent Belleği”ne ise restorasyonu devam eden eski tekel binası ev sahipliği yapacak. Selçuk Belediyesi’ni ziyaret eden Prof. Dr. Metin Sözen, Belediye Başkanı Vefa Ülgür’den çalışmaları hakkında bilgi aldı.
>> devamı

Odunpazarı, Özgün Bir Kitapla Günyüzüne Çıkıyor
 
Geleneksel Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan özgün konut örnekleriyle öne çıkan Odunpazarı, üstün nitelikli bir kitapla, bu alandaki yayınlar arasında yerini aldı. Odunpazarı Belediyesi tarafından yayınlanan, B. Yelda Olcay Uçkan ve Erkan Uçkan’ın yetkin kaleminden çıkan, Ali Akdamar’ın tasarımıyla ve çok zengin bir fotoğraf koleksiyonuyla zenginleşen kitap ÇEKÜL Vakfı yayınları arasına katıldı.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.