E-Bülten, Sayı 12, Haziran 2008 

ÇEKÜL ve ETİ Yeni Kuşaklar İçin Birarada


Türkiye’nin kültürel mirasının korunması, yeni kuşakların unutulmaya yüz tutan değerlerimizi öğrenmesi ve geliştirmesini hedefleyen “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri” sosyal sorumluluk projesinin basın toplantısı, 28 Mayıs 2008 tarihinde Ankara’nın Beypazarı ilçesinde, ETİ Şirketler Grubu CEO’su Hazım Ellialtı, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'in katılımıyla gerçekleştirildi.
>> devamı

Kars Yeni Yüzünü Oluşturuyor
 

Doğu Anadolu'nun en ilgi çekici tarihi kentlerinden biri olan Kars, kültürel değerlerini koruyarak, yenilenmeye devam ediyor. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ve Kars ÇEKÜL Temsilcisi Prof. Dr. Şaban Maraşlı’nın katıldığı Kars inceleme gezisinde, belediyenin yaptığı çalışmalar incelenerek, yapılması planlanan düzenlemeler hakkında görüş alışverişi yapıldı.
>> devamı

Medeniyetleri Buluşturan Malatya’da Bir ÇEKÜL Gönüllüsü: Bekir Sözen

Anadolu medeniyetlerinin kavşak noktası Malatya’da, doksanlı yılların sonunda başlayan koruma çalışmaları, ÇEKÜL Vakfı Malatya Temsilcisi Bekir Sözen’in çabası ve heyecanıyla devam ediyor. Bekir Sözen, çocukluğunun Malatya'sında doğal ve kültürel çevrenin yavaş yavaş yok olmaya başladığını içi sızlayarak fark ettiği günlerde, ÇEKÜL gönüllülerine katılmaya karar vermiş ve uzun yıllara dayanan bir beraberlik başlamış.
>> devamı

Kars’a 100 Bin Ağaç Dikildi
 

Aras Cargo’nun ÇEKÜL Vakfı’yla birlikte başlattığı ‘Yeşile Hayat, Hayata Yeşil’ adlı ağaçlandırma kampanyasının ikinci adımı 18 Mayıs’ta Kars’ta atıldı. Aras Holding’in kurucusu Celal Aras’ın anısını yaşatmak amacıyla doğup büyüdüğü Kars’ın Selim ilçesinde “Celal Aras Hatıra Ormanı”nı oluşturmak için 50 hektarlık alana 100 bin ağaç dikildi.
>> devamı

Bir Ustaya Saygıyla

Ustalıkla örülmüş duvarlarıyla bizi doğanın zorlu koşullarından sakınan, odalarında sohbet ettiğimiz, uyuduğumuz, gülüp ağladığımız, öğrendiğimiz, çabaladığımz taş yapılar… Onlar, maharetli elleriyle taş duvarlara can veren Ahmet Canyurt'un hayatıydı. Daha küçük bir çocukken başladı taş duvar örmeye, yapıları şekillendirmeye; kızgın güneşin altında, elleri nasırlaşana kadar… Taşları ustaca üst üste koydu tüm yaşamı boyunca. “ÇEKÜL Birgi Çevre ve Kültür Evi” de Ahmet Usta’nın elinden çıktı. Dünya’dan gidenler arasına girse de, bir geleneğin son temsilcisi olarak Ahmet Usta, bıraktığı eserlerle hala aramızda…
>> devamı

Kültür Envanterleri Birbirini İzliyor
 
Muğla Valiliği ve Muğla Üniversitesi Karya Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde yürütülen Muğla Kültür Envanteri çalışmasının ilk kitabı yayınlandı. Çalışmanın ilk bölümü olan Bodrum yarımadası kültür envanterini kapsayan ve toplam üç ciltten oluşan serinin ilki, “Bodrum Kentsel SİT – Halikarnassos”, Prof. Dr. Adnan Diler’in başkanlığında, arkeolog, sanat tarihçisi, sosyal antropolog ve GIS uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirildi ve okura sunuldu.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.