E-Bülten, Sayı 11, Mayıs 2008 

Kozan’a İnceleme Gezisi


ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Adana’nın Kozan İlçesi’ne inceleme gezisinde bulundu. 1-2 Mayıs tarihlerinde Kozan’a giden Sözen, “Kentler Birliği ve Kozan” konulu bir konferans verdi. Konferanstan sonra yapılan inceleme gezilerinde kent müzesinin kurulması için de ilk adımlar atıldı.
>> devamı

“Çevre Önderleri” Doğayı Korumaya Söz Verdi

ÇEKÜL Vakfı’nın İ.Ü. Orman Fakültesi ile işbirliği içinde yürüttüğü “Çevre Önderleri Uygulamalı Çevre Eğitimi” pilot uygulaması, iki okulda daha yapıldı. İstanbul’daki İsmail Kaymaz ve Mehmetçik İlköğretim okullarından toplam 60 öğrencinin katıldığı eğitimlerde, çocuklara doğayı koruma bilinci kazandırılırken, öğrenciler de doğal hayatı koruyacaklarına söz verdi.
>> devamı

Kocaeli’de ÇEKÜL Ailesinin “Gladyatör Neferi”

On yılı aşkın bir süredir Kocaeli’de ÇEKÜL’ün çalışmalarının içinde bulunan Numan Gülşah, tüm zamanını ve enerjisini İzmit’in tarihi ve kültürel mirasını korumaya adamış, yılmaz bir mücadeleci. 2003 yılından beri ÇEKÜL Vakfı’nın Kocaeli Temsilciliğini yürüten Numan Gülşah, aynı zamanda 14 sivil toplum kuruluşunun üyesi.
>> devamı

Kentlerinin Doğal ve Kültürel Mirasını Koruyacaklar

Karadeniz’in en güzel kentlerinden biri olan Ordu’nun kültür elçileri sertifikalarını aldı. 25 Nisan Cuma günü Konservatuar binasında bir araya gelen çocuklar, üç gün süren eğitimde, kentlerindeki doğal ve kültürel mirası korumanın önemi hakkında bilgiler aldı. Çocuklar, SİT alanı içindeki tarihi Ordu evlerini de inceleme fırsatı buldu.
>> devamı

Bir Gönüllünün Gözünden,
Sinan’a Saygı

Mimar Sinan’a, MSGSܒnde aldığım eğitimden dolayı, zaten hayrandım. Mezun olduktan sonra, eğitim aldığım konuyla ilgili bir iş yapmadığım için, her zaman manevi bir borç hissettim, ve bu borcu ödemek için, tesadüfen internette tanıştığım Sinan’a Saygı Projesi’ne katıldım. Çekül Vakfı’nı ziyaret ettiğimde, proje koordinatörü Sevgili Ahmet Sezgin’le tanıştığım günü unutmam mümkün değil.
>> devamı

Adana Kültür Envanterleri Dizisi ÇEKÜL Kütüphanesi'nde

ÇEKÜL Kütüphanesine, her gün Anadolu’nun dört bir köşesinden çok sayıda kitap gelmeye devam ediyor. Yeni gelen kitaplar arasında, Adana Valiliği tarafından hazırlanan ve Adana'nın zengin kentsel varlıklarını bir araya toplayan ve tanıtan iki kitap özellikle dikkat çekiyor. Tüm kentlerimize örnek olacak bu kitaplar: "Dört Bin Yıllık Öykü Adana” ve “Adana İlçeler Kültür Envanteri”.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]

Bu e-bülten üyeliğinden çıkmak istiyorsanız, [email protected] adresine konusu "E-BULTEN IPTAL" olan boş bir eposta atınız.