E-Bülten, Sayı 1, Kasım 2007 

Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı
2007 Çalışmaları Tamamlandı

ÇEKÜL Vakfı’nın 2003 yılında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun desteğiyle başlattığı “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı” 2007 yılı uygulamaları sona erdi. Çocukların kentlilik bilincinin ve kültürel kimlik duygusunun gelişmesi, yaşadıkları kentin kültürel zenginliğinin farkına varmaları amacıyla ÇEKÜL, 2007 yılında Tarihi Kentler Birliği ile işbirliği yaparak, Tarihi Kentler Birliği’ne üye altı kentte eğitim programını uyguladı. Konusunda uzman eğitmenler tarafından yapılan sunumlar ve etkinliklerle öğrenciler, üç gün boyunca kentlerinin tarihi, coğrafi, arkeolojik, mimari ve folklorik özelliklerini öğrendiler...
>> devamı

Sinan’a Saygı Anadolu’da

ÇEKÜL’ün önemle üstünde durduğu projelerin başında gelen Sinan’a Saygı Projesi, gönüllülerimizin ve uzmanların katkılarıyla hızla boyutlanıyor. Sinan’ın olağanüstü mimarlık mirasını hak ettiği özene kavuşturmak, Mimar Sinan’ın müze değerinden yararlanarak, tüm kültürel değerlere sahip çıkılmasını amaçlayan bu proje...
>> devamı

Örnek Bir ÇEKÜL Gönüllüsü

ÇEKÜL Vakfı Elazığ Temsilcisi Mustafa Balaban, uzun yıllardır ÇEKÜL ailesine gönül vermiş bir koruma savaşçısı. Kentini tanıyan, seven, durmak bilmeyen enerjisini kararlılıkla bu uğurda kullanan bir kişi. Kenti ve kentlisi için yapılması gereken ne varsa onun için gönlünü, yüreğini, emeğini ortaya koyuyor.
>> devamı

 

Yeni Bir Hayata Adım Atarken

ÇEKÜL Vakfı, taptaze umutlarla yeni bir hayata adım atmaya hazırlanan genç çiftlere farklı bir armağan seçeneği sunuyor: Nikah Şekeri Korusu. İklim değişikliğinin acımasız sonuçları hayatımızı her yönden etkisi altına alırken, gençler geleceğe umutla bakabilmek için çözüm seçenekleri arıyorlar.
>> devamı

 

Bir ‘Tık’la ÇEKÜL Bilgi Merkezine Ulaşmak Mümkün Olacak

ÇEKÜL Vakfı’nın doğal ve kültürel varlıklarımızı koruma ve yaşatma çalışmalarının yanı sıra, sahip olduğu belgeleri ve bilgi birikimini elektronik ortama aktarma çalışmaları da önemli bir yer tutuyor. Sayıları her geçen gün artan müze, arşiv ve kütüphane malzemelerine erişimin hızlandırılması amacıyla, ÇEKÜL’de “Elektronik Bilgi Kaynakları Merkezi” oluşturulma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
>> devamı

 

www.cekulvakfi.org.tr Ekrem Tur Sokak, No:8, Beyoğlu 34435 İstanbul 
Tel: 0 212 249 64 64 |
[email protected]